? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest witamina e?

Poj´┐Żcie witaminy e i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja witaminy e napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

witamina e - odgrywa bardzo istotn´┐Ż rol´┐Ż w organizmie cz´┐Żowieka. Inaczej mo´┐Żna j´┐Ż okre´┐Żli´┐Ż u´┐Żywaj´┐Żc nazwy tokoferol. Jest to witamina kt´┐Żra rozpuszcza si´┐Ż w t´┐Żuszczach. Ma r´┐Żwnie´┐Ż du´┐Ży wp´┐Żyw na proces utleniania biologicznego.

Istnieje kilka rodzaj´┐Żw jej wyst´┐Żpowania, kt´┐Żre posiadaj´┐Ż jednak zbli´┐Żone do siebie w´┐Ża´┐Żciwo´┐Żci przeciwutleniaj´┐Żce. Najcz´┐Żciej u´┐Żywan´┐Ż odmian´┐Ż jest alfa-tokoferol. Zawarty on jest m.in. w olejach ro´┐Żlinnych. Witamina E mo´┐Że uchroni´┐Ż niekt´┐Żre zwierz´┐Żta przed bezp´┐Żodno´┐Żci´┐Ż. Podobne dzia´┐Żanie ma tak´┐Że u ludzi. Kolejn´┐Ż zalet´┐Ż jak´┐Ż daje dostarczanie do organizmu tej w´┐Ża´┐Żnie witaminy jest ochrona przed zaburzeniami mi´┐Żniowymi. Stosuje si´┐Ż j´┐Ż tak´┐Że przy leczeniu mia´┐Żd´┐Życy.

Je´┐Żli natomiast nie b´┐Żdzie dostarczana do organizmu odpowiednia ilo´┐Ż´┐Ż witaminy E mo´┐Żliwe jest wyst´┐Żpienie parali´┐Żu mi´┐Żni. Niedob´┐Żr mo´┐Że r´┐Żwnie´┐Ż wywo´┐Ża´┐Ż rozdra´┐Żnienie. W niekt´┐Żrych przypadkach wp´┐Żywa on tak´┐Że negatywnie na nask´┐Żrek powoduj´┐Żc jego rogowacenie.

Nie tylko niedob´┐Żr ale r´┐Żwnie´┐Ż nadmiar witaminy E mo´┐Że si´┐Ż ´┐Żle odbi´┐Ż na zdrowiu cz´┐Żowieka. Jest to rzadkie zjawisko objawiaj´┐Żce si´┐Ż b´┐Żlami g´┐Żowy czy zm´┐Żczeniem. W przypadku nadmiaru witaminy E mog´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż wyst´┐Żpi´┐Ż problemy ze wzrokiem.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
bia´┐Żaczka
furunku´┐Ż
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  grunt utwardzony
recesja
immunitet
rozedma p´┐Żuc
epidemia
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.