? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest wirus?

Poj´┐Żcie wirusa i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja wirusa napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

wirus - twory wirusowe to kwasowe i bia´┐Żkowe cz´┐Żsteczki organiczne. Wirusy zazwyczaj nie s´┐Ż wytworem kom´┐Żrkowym, tym niemniej wykazuj´┐Ż symptomy organizm´┐Żw kom´┐Żrkowych - zar´┐Żwno ´┐Żywych jak i nieo´┐Żywionych. Zawieraj´┐Ż r´┐Żwnie´┐Ż materia´┐Ż genetyczny DNA oraz RNA (tzw. retrowirusy)
Wirus to nukleoproteid potencjalnie zawieraj´┐Żcy patogenne kwasy nukleinowe, nie jest zdolny do metabolizmu i podzia´┐Ż´┐Żw.

Gabarytowo mniejsze s´┐Ż od organizm´┐Żw bakteryjnych, dzi´┐Żki czemu przepuszczane s´┐Ż przez filtr mikrobiologiczny organizm´┐Żw ´┐Żywych. Najwi´┐Żkszym rozmiarowo wirusem jest mimiwirus mierz´┐Żcy zaledwie, 400 nm.

Wirusy sk´┐Żadaj´┐Ż si´┐Ż z kapsyd, kwasu nukleinowego, niekt´┐Żre odmiany charakteryzuj´┐Ż si´┐Ż os´┐Żonk´┐Ż lipidow´┐Ż.

Atakuj´┐Ż zwykle jeden organ (zaka´┐Żenia miejscowe), rzadziej infekuj´┐Ż ca´┐Ży organizm (zaka´┐Żenia og´┐Żlne). Ich pochodzenie nie jest dotychczas znane. Uwa´┐Ża si´┐Ż, i´┐Ż jest to ga´┐Ż´┐Ż´┐Ż specyficznych paso´┐Żyt´┐Żw.

Do najbardziej znanych zaliczaj´┐Ż si´┐Ż: grypa HIV wywo´┐Żuj´┐Żcy AIDS, wirusy z grupy Heinego - Medina, wirusy choroby skokowej owiec, Ebola, dengi, odra a tak´┐Że opryszczka, HAV, HBV, HCV, HPV.

Do zwalczania wirus´┐Żw na rynku farmaceutycznym z ka´┐Żdym rokiem pojawiaj´┐Ż si´┐Ż nowe szczepionki.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  bud´┐Żet
pastel
instytucja
kara ´┐Żmierci
staro´┐Ż´┐Ż
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.