? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest torbiel?

Poj´┐Żcie torbiela i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja torbiela napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

torbiel - to patologiczna zmiana w organizmie ludzkim, polegaj´┐Żca na powstaniu kom´┐Żr (jednej lub kilku, w zale´┐Żno´┐Żci od wielko´┐Żci patologii), kt´┐Żre s´┐Ż wype´┐Żnione specyficznym p´┐Żynem, b´┐Żd´┐Ż substancj´┐Ż podobna w swej konsystencji do galaretki. Inna zamiennie stosowana nazwa torbieli to cysta (´┐Żac. cystis).

Wyr´┐Żnia si´┐Ż nast´┐Żpuj´┐Żce typy torbieli: prawdziwe, rzekome i krwotoczne. Torbiele prawdziwe charakteryzuje to, i´┐Ż s´┐Ż wys´┐Żane nab´┐Żonkiem. Powstaj´┐Ż one g´┐Ż´┐Żwnie w nast´┐Żpuj´┐Żcych miejscach w organizmie: nerki, jajniki, narz´┐Żdy gruczo´┐Żowate. Natomiast torbiele rzekome nie posiadaj´┐Ż nab´┐Żonka, a powstanie swe zawdzi´┐Żczaj´┐Ż nagromadzeniu si´┐Ż p´┐Żynu, b´┐Żd´┐Ż tre´┐Żci galaretowatej w okolicach innych tkanek. Powodowane s´┐Ż one zazwyczaj przez dzia´┐Żanie r´┐Żnorakich paso´┐Żyt´┐Żw powoduj´┐Żcych rozmi´┐Żkanie tkanek. Torbiel krwotoczny to najmniej powa´┐Żna zmiana patologiczna spo´┐Żr´┐Żd tych trzech wy´┐Żej wymienionych. To p´┐Żcherzyk Graffa, kt´┐Żry nie p´┐Żk´┐Ż.

Torbiele s´┐Ż g´┐Ż´┐Żwnie przypad´┐Żo´┐Żci´┐Ż kobiec´┐Ż i powstaj´┐Ż one na jajnikach. Leczenie zale´┐Ży on stopnia zaawansowania tej´┐Że choroby oraz od rodzaju p´┐Żynu jaki jest zgromadzony w ´┐Żrodku. Przy mniejszych dolegliwo´┐Żciach wystarczy zwyk´┐Że leczenie hormonalne.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  PTSM
nadz´┐Żr
´┐Żwiadomo´┐Ż´┐Ż
hormony
pracownik
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.