? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest sublimacja?

Poj´┐Żcie sublimacji i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja sublimacji napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

sublimacja - to zwrot u´┐Żywany przez wszystkich chemik´┐Żw i fizyk´┐Żw. Jest to proces, dzi´┐Żki kt´┐Żremu dana substancja przechodzi ze stanu sta´┐Żego w lotny. Przyk´┐Żadem mo´┐Że by´┐Ż suchy l´┐Żd, kt´┐Żry w pewnym momencie zaczyna parowa´┐Ż tworz´┐Żc specyficzn´┐Ż mgie´┐Żk´┐Ż wok´┐Ż siebie.

Sublimacja swoje pocz´┐Żtki ma w dwunastym wieku, kiedy to nikomu znany alchemik, Geberem jako pierwszy opisa´┐Ż to zjawisko. Jednak dopiero w nast´┐Żpnych wiekach sublimacja znalaz´┐Ża zastosowanie. Od tamtego czasu jest wykorzystywana przez laborant´┐Żw chemicznych na ca´┐Żym ´┐Żwiecie.

Wi´┐Żkszo´┐Ż´┐Ż substancji, jakie znamy si´┐Ż podlega temu procesowi w naturalnych warunkach. Dopiero odpowiedni wp´┐Żyw temperatury czy ci´┐Żnienia mo´┐Że da´┐Ż oczekiwany efekt. Dlatego procesy te mog´┐Ż si´┐Ż jedynie odbywa´┐Ż w wyspecjalizowanych laboratoriach. W takich miejscach wykwalifikowani chemicy s´┐Ż w stanie ka´┐Żd´┐Ż substancj´┐Ż podda´┐Ż temu procesowi. Badania nad jego zastosowaniem sp´┐Żdzi´┐Ży niejednemu naukowcowi sen z oczu. Najcz´┐Żciej sublimacj´┐Ż wykorzystuje si´┐Ż do oczyszczania zwi´┐Żzk´┐Żw chemicznych z r´┐Żnego rodzaju zanieczyszczenia. Zjawiskiem odwrotnym do sublimacji jest resublimacja, kt´┐Żry zamienia lotn´┐Ż substancj´┐Ż w sta´┐Ż´┐Ż, co tak´┐Że nie jest ´┐Żatwym procesem.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  ECR
s´┐Żownictwo
algorytm
´┐Żcieki
perspektywa ewolucyjna
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.