? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest Polska?

Poj´┐Żcie Polski i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja Polski napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

Polska - Rzeczpospolita Polska - 68. pa´┐Żstwo w ´┐Żwiecie pod wzgl´┐Żdem wielko´┐Żci powierzchni (322 575 km kw.), znajduj´┐Żce si´┐Ż w Europie ´┐Żrodkowej. Ca´┐Żkowita liczba ludno´┐Żci wynosi 38 173 000 (g´┐Żsto´┐Ż´┐Ż zaludnienia na kilometr kwadratowy - 118,2). S´┐Żsiaduje od p´┐Żnocy z obwodem kaliningradzkim (Federacja Rosyjska), dalej na wch´┐Żd z Litw´┐Ż, Bia´┐Żorusi´┐Ż, Ukrain´┐Ż, na po´┐Żudniu - ze S´┐Żowacj´┐Ż i Czechami, a na zachodzie - z Niemcami. Przez Ba´┐Żtyk jej wy´┐Ż´┐Żczna strefa ekonomiczna styka si´┐Ż z Dani´┐Ż i Szwecj´┐Ż.

Stolica mie´┐Żci si´┐Ż w Warszawie. Pod wzgl´┐Żdem administracyjnym, Polska dzieli si´┐Ż na 16 wojew´┐Żdztw, kt´┐Żre odpowiednio tworzone s´┐Ż przez powiaty a te przez gminy.

Od p´┐Żnocy Polska le´┐Ży nad Morzem Ba´┐Żtyckim. Jej dwie najd´┐Żu´┐Ższe i g´┐Ż´┐Żwne rzeki to Wis´┐Ża i Bug, a Mamry i ´┐Żniardwy to najwi´┐Żksze jeziora. Najwy´┐Ższy punkt w kraju to Rysy licz´┐Żce 2499,1 metr´┐Żw nad poziomem morza (szczyt w Tatrach). Polska le´┐Ży w strefie klimat´┐Żw umiarkowanych.

Ustr´┐Żj polityczny tego kraju to demokracja parlamentarna, obecnie stanowisko Prezydenta RP piastuje Lech Kaczy´┐Żski, a Szefa Rz´┐Żdu - Donald Tusk. Polska jest cz´┐Żonkiem takich organizacji mi´┐Żdzynarodowych jak: Unia Europejska, NATO, ONZ, OECD, WTO.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  instytucja
p´┐Żytki wzorcowe
staro´┐Ż´┐Ż
rola
model
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.