? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest pochodnia?

Poj´┐Żcie pochodni i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja pochodni napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

pochodnia - jest narz´┐Żdziem, kt´┐Żre ze wzgl´┐Żdu na sw´┐Ż konstrukcj´┐Ż i charakter s´┐Żu´┐Ży do o´┐Żwietlania. Inna nazwa to ´┐Żuczywo, czy ´┐Żagiew. Pochodnia zbudowana jest zawsze z dw´┐Żch podstawowych element´┐Żw: kija (lub co´┐Ż zast´┐Żpuj´┐Żcego kij), oraz przymocowanego do niego elementu, kt´┐Żry podpalamy i kt´┐Żry emituje ´┐Żwiat´┐Żo.

Pochodnie znane s´┐Ż od bardzo dawna. Pocz´┐Żtkowo w bardzo prymitywnych formach by´┐Ży one wykorzystywane powszechnie do o´┐Żwietlania miejsc mrocznych: loch´┐Żw zamk´┐Żw, piwnic oraz w walkach (bardzo cz´┐Żsto przez Tatar´┐Żw) Obecnie zosta´┐Ży one zast´┐Żpione przez inne, prostsze urz´┐Żdzenia emituj´┐Żce ´┐Żwiat´┐Żo. Pochodnie dzi´┐Ż trudno jest spotka´┐Ż w zwyk´┐Żym u´┐Życiu. S´┐Ż one raczej domen´┐Ż muze´┐Żw, b´┐Żd´┐Ż stosowane s´┐Ż jedynie w typowo estetycznym celu. Dodaj´┐Żc miejscom w kt´┐Żrych si´┐Ż znajduj´┐Ż niepowtarzalnego uroku i klimatu.

Pierwsze pochodnie sk´┐Żada´┐Ży si´┐Ż z kija, kt´┐Żry na jednym swym ko´┐Żcu obwini´┐Żty by´┐Ż w´┐Żosami lnu. Len nas´┐Żczano substancj´┐Ż smoln´┐Ż, kt´┐Żra w zetkni´┐Żciu z ogniem pali´┐Ża si´┐Ż przez do´┐Ż´┐Ż d´┐Żugi okres czasu ´┐Żywym ogniem. Obecnie obok tego typu pochodni znacznie cz´┐Żciej spotka´┐Ż mo´┐Żna pochodnie elektryczne, czy takie, kt´┐Żre zawieraj´┐Ż zamiast w´┐Żosia lnu specjalne pojemniczki na olej.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
bia´┐Żaczka
furunku´┐Ż
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  gor´┐Żczka malta´┐Żska
styl ´┐Życia
nieruchomo´┐Ż´┐Ż
heurystyka dost´┐Żpno´┐Żci
antypsychiatrzy
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.