? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest NATO?

Poj´┐Żcie NATO i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja NATO napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

NATO - to sojusz polityczno-wojskowy, zawarty 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie przez Belgi´┐Ż, Dani´┐Ż, Francj´┐Ż (w 1966 roku wyst´┐Żpi´┐Ża ze struktur wojskowych), Holandi´┐Ż, Islandi´┐Ż, Kanad´┐Ż, Luksemburg, Norwegi´┐Ż, Portugali´┐Ż, USA, Wielk´┐Ż Brytani´┐Ż i W´┐Żochy. P´┐Żniej do tych pa´┐Żstw do´┐Ż´┐Żczy´┐Ży r´┐Żwnie´┐Ż Grecja i Turcja w 1952 roku, RFN w 1955, Hiszpania w 1982 roku (uczestniczy´┐Ża jedynie w strukturach politycznych do 1997 roku), oraz Czechy, Polska i W´┐Żgry w 1999 roku. Siedzib´┐Ż NATO (skr´┐Żt od North Atlantic Treaty Organisation - Pakt P´┐Żnocnoatlantycki) jest Bruksela.

Organizacja ta powsta´┐Ża w celach obronnych przed pa´┐Żstwami Bloku Wschodniego w czasach zimnej wojny, a po 1989 roku, czyli upadku komunizmu, zacz´┐Ża si´┐Ż zmiana struktur i za´┐Żo´┐Że´┐Ż strategicznych oraz nawi´┐Żzywanie dialogu z by´┐Żymi krajami Uk´┐Żadu Warszawskiego w ramach P´┐Żnocnoatlantyckiej Rady Wsp´┐Żpracy oraz programu „Partnerstwo dla Pokoju”.

G´┐Ż´┐Żwnymi organami NATO jest Rada Ministerialna, Sekretariat, Sta´┐Ża Rada NATO (stali przedstawiciele z rang´┐Ż ambasador´┐Żw), Komisja Planowania Obrony oraz Grupa Planowania Nuklearnego. Obszar operacyjny sojuszu jest podzielony na 3 dow´┐Żdztwa: Naczelne Dow´┐Żdztwo Po´┐Ż´┐Żczonych Si´┐Ż Zbrojnych w Europie, na Atlantyku i Kana´┐Żu La Manche.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  Metoda Hellwiga
socjologia og´┐Żlna
mi´┐Żnie grzbietu
misja firmy
ftyzjopulmonologia
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.