? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest genom?

Poj´┐Żcie genomu i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja genomu napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

genom - ludzie w wi´┐Żkszo´┐Żci przypadk´┐Żw myl´┐Ż pojecie genomu z genotypem, a przecie´┐Ż r´┐Żnica jest ogromna. Genom w ca´┐Żo´┐Żci zawarty jest w naszych chromosomach. Ilo´┐Ż´┐Ż genomu w danym organizmie mo´┐Że by´┐Ż zr´┐Żnicowana, jest to uwarunkowane od ploidii. W zale´┐Żno´┐Żci od jej poziomu wyr´┐Żniamy trzy rodzaje genom´┐Żw. Najbardziej dok´┐Żadny opis genomu cz´┐Żowieka pojawi´┐Ż si´┐Ż dopiero w dwutysi´┐Żcznym pierwszym roku. Nauka o genomach jest stosunkowa m´┐Żoda a jej rozw´┐Żj dopiero nabiera rozp´┐Żdu.

Pierwsze badania nad ca´┐Żkowitym odczytaniu genomu cz´┐Żowieka by´┐Ży przeprowadzane o wiele wcze´┐Żniej. Jednak dopiero na pod koniec dwudziestego wieku dosz´┐Żo do prze´┐Żomowych odkry´┐Ż. Ca´┐Żkowity pierwszy genom zosta´┐Ż stworzony w 1982 roku przez Fredericka Sangera. Przedstawi´┐Ż on projekt genomu bakteriofaga, kt´┐Żry posiada´┐Ż ponad pi´┐Ż´┐Ż tysi´┐Żcy par zasad. Jak wida´┐Ż praca na tego typu projektami jest bardzo czasoch´┐Żonna. Dlatego genetycy z ca´┐Żego ´┐Żwiata, ka´┐Żd´┐Ż woln´┐Ż chwil´┐Ż po´┐Żwi´┐Żcaj´┐Ż by dokona´┐Ż kolejnym wiekopomnych odkry´┐Ż, kt´┐Żre mog´┐Ż pozwoli´┐Ż nam na wygra´┐Ż walk´┐Ż z nowotworami czy AIDS. Gdyby nie oni wiele chor´┐Żb do tej pory by´┐Żoby nieuleczalne.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  kultura fizyczna
organ pa´┐Żstwowy
magazynowanie
hotel
konflikt
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.