? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest dziura ozonowa?

Poj´┐Żcie dziury ozonowej i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja dziury ozonowej napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

dziura ozonowa - jest to przerwanie jednej z warstw atmosfery - warstwy ozonowej. Powstaje ona na skutek stosowania przez cz´┐Żowieka szkodliwych zwi´┐Żzk´┐Żw chemicznych. Jest to zjawisko zmniejszania si´┐Ż ozonu, do kt´┐Żrego dochodzi najcz´┐Żciej w obszarach podbiegunowych. W´┐Ża´┐Żnie na tych terenach powoduje to tragiczne i nieodwracalne w skutkach procesy polegaj´┐Żce na topnieniu lodowc´┐Żw.

Ozon jest to zwi´┐Żzek chemiczny zawieraj´┐Żcy trzy atomy tlenu i jego zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. Jego brak powoduje raka sk´┐Żry u cz´┐Żowieka, wiele innych chor´┐Żb, a tak´┐Że ocieplanie si´┐Ż klimatu. Mo´┐Żemy wyr´┐Żni´┐Ż kilka rodzaj´┐Żw promieniowania ultrafioletowego i to w´┐Ża´┐Żnie niekt´┐Żre z nich s´┐Ż niezwykle szkodliwe dla wszelkich organizm´┐Żw ´┐Żywych, z ro´┐Żlinami w´┐Ż´┐Żcznie.

Powstanie dziury ozonowej jest najcz´┐Żciej zwi´┐Żzane z emisj´┐Ż przez cz´┐Żowieka do atmosfery niezwykle szkodliwego gazu jakim jest freon. By´┐Ż on kiedy´┐Ż powszechnie stosowany w lod´┐Żwkach, w spr´┐Żarkach, klimatyzatorach i r´┐Żnego rodzaju urz´┐Żdzeniach ch´┐Żodz´┐Żcych, medycynie oraz dezodorantach. Dzisiaj produkuje si´┐Ż ju´┐Ż wyroby wolne od freonu oraz prowadzi si´┐Ż kampanie u´┐Żwiadamiaj´┐Żce zar´┐Żwno producent´┐Żw jak konsument´┐Żw o mo´┐Żliwych zagro´┐Żeniach.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  grupa spo´┐Żeczna
przyz´┐Żbica
cecha
misja firmy
hipokinezja
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.