? Co to jest? - S│ownik internetowy

S´┐Żownik internetowy
poj´┐Żcia, definicje, terminy...

Wyszukaj has´┐ŻoSpis alfabetyczny wszystkich poj´┐Ż´┐Ż

Dodaj stron´┐Ż do ulubionych


 

 
S│ownik internetowy
 
   

Co to jest cukrzyca?

Poj´┐Żcie cukrzycy i dok´┐Żadne informacje wyja´┐Żniaj´┐Żce ten termin. Definicja cukrzycy napisana w spos´┐Żb zrozumia´┐Ży.

cukrzyca - jest przewlek´┐Ż´┐Ż chorob´┐Ż wynikaj´┐Żc´┐Ż z nieprawid´┐Żowej przemiany materii. Podstawowym objawem cukrzycy jest podwy´┐Ższony poziom glukozy we krwi. Wyr´┐Żniamy cukrzyc´┐Ż typu 1, typu 2, cukrzyc´┐Ż ci´┐Żarnych i cukrzyc´┐Ż wt´┐Żrn´┐Ż.

Cukrzyca typu 1 wywo´┐Żana jest uszkodzeniem kom´┐Żrek trzustki odpowiedzialnych za produkcj´┐Ż i wydzielanie insuliny do krwi w wyniku czego organizm nie jest w stanie skutecznie obni´┐Ża´┐Ż poziomu cukru. Wyst´┐Żpuje u ludzi m´┐Żodych. Leczenie oparte jest na podawaniu insuliny.

Cukrzyca typu 2 wywo´┐Żana jest nieprawid´┐Żowym dzia´┐Żaniem insuliny w organizmie. Wyst´┐Żpuje u ludzi starszych. Bardzo cz´┐Żsto chorobie towarzysz´┐Ż inne dolegliwo´┐Żci takie jak oty´┐Żo´┐Ż´┐Ż lub nadci´┐Żnienie t´┐Żtnicze. Leczenie pocz´┐Żtkowo koncentruje si´┐Ż na diecie i doustnych lekach przeciwcukrzycowych a w nast´┐Żpnej kolejno´┐Żci leczeniu insulin´┐Ż.

Cukrzyca ci´┐Żarnych pojawia si´┐Ż w okresie ci´┐Ż´┐Ży i ust´┐Żpuje w momencie urodzenia dziecka. Wyst´┐Żpienie tego rodzaju cukrzycy zwi´┐Żksza ryzyko zachorowania w przysz´┐Żo´┐Żci w stosunku do kobiet, u kt´┐Żrych w czasie ci´┐Ż´┐Ży cukrzyca nie pojawi´┐Ża si´┐Ż.

Cukrzyca wt´┐Żrna wyst´┐Żpuje w wyniku dzia´┐Żania lek´┐Żw, chor´┐Żb gruczo´┐Ż´┐Żw dokrewnych, genetycznych uwarunkowa´┐Ż chor´┐Żb przemiany materii, chor´┐Żb trzustki oraz w wyniku niedo´┐Żywienia i g´┐Żodu.

 

     
Najnowsze poj´┐Żcia
  b´┐Żl ucha
furunku´┐Ż
bia´┐Żaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe poj´┐Żcia
  globalizacja 2
ruchliwo´┐Ż´┐Ż spo´┐Żeczna
Marycha
zatrudnienie
domena internetowa
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o s´┐Żowniku
wsp´┐Żpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze´┐Żone.

   
reklama  
     
   

Internetowy s´┐Żownik w kt´┐Żrym mo´┐Żesz znale´┐Ż´┐Ż terminy, zagadnienia oraz definicje i poj´┐Żcia wyja´┐Żnione w przyst´┐Żpny i jasny spos´┐Żb.