 |
Co to jest kultura polityczna?
Pojêcie kultury politycznej i dok³adne informacje wyja¶niaj±ce ten termin. Definicja kultury politycznej napisana w sposób zrozumia³y.
kultura polityczna -
to ogó³ postaw, warto¶ci i wzorów zachowañ dotycz±cych wzajemnych stosunków w³adzy i obywateli:
- wiedza o polityce, znajomo¶æ faktów, zainteresowanie polityk±
- ocena zjawisk politycznych, s±dy jak ma byæ sprawowana
- emocjonalne podej¶cie do pañstwa, Ojczyzny
- uznane wzory zachowañ politycznych
Typy kultury politycznej:
a) za¶ciankowa
b) podporz±dkowania
c) uczestnictwa
ZA¦CIANKOWA: zainteresowania jednostek i grup spo³ecznych wobec polityki i zjawisk politycznych ograniczaj± siê do ram za¶cianka. Kultura ta jest w³a¶ciwa dla afrykañskiej spo³eczno¶ci plemiennej, scentralizowanych ksiêstw i królestw Afryki, bowiem w spo³eczeñstwach tych nie wystêpuj± wyspecjalizowane role polityczne; wodzowie, naczelnicy, szamani spe³niaj± funkcje ró¿norakie: ekonomiczne, religijne, polityczne. Cz³onkowie wspólnot prezentuj± jednolite postawy wch³aniaj±ce elementy postaw religijnych, spo³ecznych i politycznych. System polityczny nastawia siê bardziej na utrwalanie za¶ciankowo¶ci ni¿ inicjowanie zmian.
PODPORZ¡DKOWANIA: znamionuje siê wystêpowaniem postaw jednostek i grup spo³ecznych nastawionych na oddzia³ywania ze strony systemu politycznego. Zbiorowo¶ci ludzkie przejawiaj± sk³onno¶æ do oceny dzia³añ politycznych i instytucji publicznych. Generalnie nastawiaj± siê na podporz±dkowanie decyzjom politycznym o¶rodków decyzyjnych. Kultura ta bywa w³a¶ciwa dla spo³eczeñstw kszta³tuj±cych systemy demokratyczne, b±d¼ te¿ dla systemów autorytarnych. Procesy polityczne przebiegaj± tu wci±¿ pod wp³ywem nawyków i przyzwyczajeñ kultury narzucania i wskazywania odgórnego.
UCZESTNICTWA: przejawia siê d±¿no¶ci± jednostek i grup spo³ecznych do zdobycia w³adzy o podmiotach polityki i ich dzia³aniach, strukturach i organizacji systemu politycznego, inicjatywach i dzia³aniach w sferze polityki. Cz³onkowie spo³eczeñstwa staraj± siê wyrobiæ pogl±dy o stosunku do ró¿nych podmiotów polityki i ich dzia³aniach. Postawy i zachowania jednostek zmieniaj± siê pod wp³ywem informacji i oddzia³ywañ przywódców i elit politycznych.
Na kulturê polityczn± maj± wp³yw postawy i zachowania polityczne:
a) postawy polityczne - trwa³y stosunek jednostki lub grupy do podmiotów politycznych i
ich dzia³añ w systemie politycznym; kszta³tuj± siê w toku socjalizacji i edukacji
politycznej
b) Zachowania polityczne - reakcje na bod¼ce wywodz±ce siê ze zjawisk i procesów
politycznych)
|
Copyright
© cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze¿one. |