? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest furunkuł?

Pojęcie furunkuł i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja furunkuł napisana w sposób zrozumiały.

furunkuł - to inaczej mówiąc czyrak. Jest to nic innego, jak tylko ropne zapalenie mieszka włosowego oraz jego bezpośredniego otoczenia. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się on tylko na skórze owłosionej.

Furunkuły tworzą się przede wszystkim w miejscach, które wyjątkowo narażone są na tarcie. Bardzo często występują także tam, gdzie nasz skóra obficie wydziela pot. Zatem najczęstszymi miejscami pojawiania się czyraków staje się nasz kark oraz plecy. Bardzo często pojawiają się one na grzbiecie dłoni, w okolicach pachwin a także na pośladkach.

Czyraki wywoływane są przez gronkowce oraz paciorkowce. Najbardziej bolą czyraki, które umiejscawiają się w okolicy, w której znajduje się bardzo mała ilość tkanki podskórnej. Dlatego też najczęściej pojawiają się na nosie oraz na małżowinie usznej. Czyrak jest stanem zapalnym, który rozszerza się na tkankę podskórną. Pojawia się wówczas twardy, zaczerwieniony i dość bolesny naciek. Na samej górze tej „krostki” powstaje martwiczy czop. W jego wnętrzu znajduje się z kolei treść ropna. Może ona wydalić się samoistnie. W wielu przypadkach konieczne staje się jednak nacięcie chirurgiczne, które pozwoli na jego usunięcie. Nie zaleca się natomiast podejmowania samodzielnych prób wygniatania czyraka, a już na pewno nie tego, który znajduje się na twarzy powyżej górnej wargi. Takie działanie może niestety prowadzić do poważnych dla naszego zdrowia powikłań.

Furunkuł może osiągać nawet do 3 cm średnicy. Jeśli nie podejmiemy leczenia, to prędzej czy później pęknie on i wydzieli swoją zawartość. Może występować w formie pojedynczej jak i w postaci mnogiej. Czyrak mnogi to inaczej mówiąc karbunkuł. Może on objąć swoim zasięgiem kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych.

Czyraki niestety mogą nawracać. Nawroty zagrażają szczególnie tym, którzy chorują na cukrzycę a także osobom otyłym. Leczenie polega najpierw na sprawdzeniu, czy chory nie ma cukrzycy. Ta właśnie choroba zmniejsza znacznie odporność na zakażenia. Pomaga także rozwijać się czyrakom. Jeśli pacjent choruje na cukrzycę, to leczenie zmian ropnych musi być przeprowadzone jednocześnie z leczeniem tej choroby.

Leczenie może odbywać się za pomocą okładów z roztworu środka odkażającego, takiego jak na przykład rywanol. Można także stosować tabletki altacetu. Poza tym skórę należy odkazić spirytusem salicylowym. Najlepiej w przypadku nawet pojedynczych zmian kontaktować się z lekarzem.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  marka
B2B
pochodnia
środowisko przyrodnicze
efektywność pracy
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.